Kiedy wymienić opony na nowe?

wulkanizacja mobilna gdynia gdansk sopot wymiana opon fastgum opony (19)

Decydując się na kupno nowych opon, najlepiej, aby były one pod każdym względem doskonałe. Dodatkowo inwestując niemałe pieniądze, chce się mieć pewność, że opony będą służyły przez długie lata. Jednak najróżniejsze sytuacje powodują zużywanie się opon. Należy zatem wiedzieć, kiedy wymieniać opony na nowe. W jakich sytuacjach należy zacząć rozglądać się za nowymi oponami?

Czynniki wypływające na obowiązek wymiany opon

Najróżniejsze sytuacje mogą powodować obowiązek wymiany opon. Kiepski stan techniczny, głębokość bieżnika czy też wiek opony, to najbardziej istotne fakty, które powodują, że kierowca zmuszony jest do zakupu nowych opon.

Jak długo można użytkować opony? Jaki musi mieć wiek, aby dokonać wymiany? Standardowo uznaje się, że po okresie 5 lat od daty produkcji, opony powinny zostać wymienione. Nawet w sytuacji, kiedy na pięcioletnich oponach nie widać zbyt dużych oznak zniszczeń, powinno się dokonać wymiany. Wynika to z eksploatacji takiej opony. Z wiekiem traci ona swoje właściwości, przez co nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa (np. kiepska kierowalność czy przyczepność). 

Wymiana opon letnich

Według przepisów prawa, głębokość bieżnika w oponach dla samochodów osobowych, może wynosić minimalnie 1,6 mm. Płytki bieżnik stwarza ogromne zagrożenie, gdyż opona traci swoje pierwotne właściwości i jest przykładowo niezwykle podatna na zjawisko aquaplaningu. Poruszając się pojazdem, w których głębokość bieżnika ma 1,6 mm lub mniej, w trakcie kontroli można narazić się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i mandat.

O wymianie starych opon letnich na nowe, może decydować również duży przebieg pojazdu. Podróżując często, pokonując codziennie wiele kilometrów, opona będzie szybciej ulegała zniszczeniom. Specjaliści zakładają, że dla własnego bezpieczeństwa, dobrze jest wymieniać opony co około 50 tysięcy kilometrów.


Wymiana opon zimowych

Jak często należy inwestować w nowe opony zimowe? Zasadniczo należy mieć pojęcie o tym, że opony zimowe są mniej odporne na ścieranie niż opony letnie. Dlatego też ulegają szybszej eksploatacji. Równocześnie jazda na oponach zimowych, gdy temperatura przekracza 10°C, tylko przyspiesza ich degradację. Dobra opona zimowa powinna posiadać równocześnie odpowiednią głębokość bieżnika. Mimo iż można użytkować te z minimalną głębokością na poziomie 1,6 mm, to z uwagi na warunki zimowe, gdy głębokość będzie niższa niż 4 mm, warto zastanowić się nad wymianą opon.

Zmiana opon całorocznych

Przyjmuje się zasadę, że zmiana opon całorocznych, powinna być dokonywana podobnie, jak ma to miejsce przy oponach zimowych. O ile doskonale sprawdzają się w trakcie wiosennych i jesiennych warunków atmosferycznych, to koniecznie należy pamiętać o pilnowaniu odpowiedniej głębokości bieżnika. Zakup nowych opon całorocznych powinien nastąpić, kiedy głębokość bieżnika spadnie poniżej 4 mm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *