Napęd 4 x 4 – jak wybrać odpowiednie opony?

Szukasz właściwych opon do samochodu osobowego z napędem na 4 koła? Przed Tobą wybór nowych opon? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie, i jak z nich dobrze korzystać. Błędy w użytkowaniu są dość popularne wśród właścicieli pojazdów z napędem 4 x 4. To często efekt złego podejścia do oszczędności, braku wiedzy i zaufania wobec serwisów. 

Wybór odpowiednich opon dla auta z napędem na 4 koła

Jeśli chodzi o pełną wymianę opon, stuprocentową gwarancję pewności i bezpieczeństwa możemy mieć tylko sięgając po komplet pochodzący od tego samego producenta, w tym samym typie i rozmiarze. Nie należy przede wszystkim łączyć opon różnych marek. Jeśli opony mają ten sam rozmiar, ich średnica może się różnić.

W przypadku samochodów używanych 4WD i AWD wyposażonych w opony o tym samym rozmiarze (ale pochodzących od różnych producentów) dobrze jest przyjrzeć się średnicy kół i porównać przednie oraz tylne opony. Taka sama średnica nie gwarantuje bowiem takiej samej pracy opony w czasie użytkowania. Różnić się mogą np. parametry dotyczące głębokości ugięcia, wzrostu średnicy wraz z działaniem siły odśrodkowej itp., co odczujemy w pracy całego pojazdu.

Zakup opon z bieżnikiem kierunkowym dla auta 4WD dobrze jest wcześniej przeanalizować: takie opony trzeba każdorazowo ściągać i zakładać przy kolejnej przekładce. 

Jest wśród luksusowych modeli kilka wyjątków, gdy zasada stosowania identycznych opon nie obowiązuje. Dzieje się tak w przypadku np. Audi R8 V10, w którym ogumienie tylne jest szersze – 235/35 R 19 Z (przód) / 295/30 R 19 (tył). 

dobór opon do samochodu 4x4 awd 4wd

Najlepszy rozwiązaniem w przypadku opon 4×4 jest zakup całego kompletu.

Napęd 4 x 4 : zużycie opon

Przekładanie kół w autach z napędem 4×4 to konieczność, jednak kierowcy często pomijają ten krok. Koła przekłada się krzyżowo, i – jeśli producent nie sugeruje inaczej – należy to robić przynajmniej co 15 tyś. kilometrów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zużycie będzie tako samo na każdej z opon, które w ten sposób wciąż będą miały podobną średnicę. Im bardziej dynamiczna jazda, tym częściej warto zadbać o przełożenie kół.

Brak regularnej kontroli ciśnienia w oponach to nie tylko gorsze warunki jazdy, spadek bezpieczeństwa (słabiej działający ABS) i szybsze zużycie opon. W przypadku samochodów z napędem 4×4 może dojść także do nadmiernego obciążenia układu napędowego, ponieważ nawet minimalna różnica w średnicy kół będzie przekładać się na gorszą pracę całego napędu. 

samochód z napędem 4x4

Odpowiedni dobór opon do samochodu 4×4 zapewni bezproblemową i bezpieczną jazdę.

Samochód z napędem 4×4 a niesymetryczne koła

W autach, w których dołączany jest napęd drugiej osi, wskutek nieprawidłowego dopasowania opon dochodzi do niepotrzebnego włączania i rozłączania napędu. W ten sposób cierpią wszystkie elementy układu napędowego, wzrasta stopień zużycia, a praca pojazdu jest głośna.

Niektóre modele są wyposażone w odpowiednie wsparcie: system, który rejestruje różnice w pracy kół na poszczególnych osiach, informuje o błędzie i zapobiega załączaniu napędu 4×4, lub przynajmniej zmniejsza częstotliwość jego uruchamiania.

W przypadku aut ze stałym napędem 4×4 sytuacja wygląda nieco inaczej. W takich modelach, np. z oferty Subaru, Audi Quattro czy BMW X-Drive, obciążenie będzie stałe – w takiej sytuacji nieprawidłowo dobrane opony doprowadzą do przegrzewania i uszczerbków w całym mechanizmie różnicowym. Każdy element układu napędowego 4×4 narażony jest na przeciążenia, ucierpi więc nawet automatyczna skrzynia biegów, szczególnie jeśli zastępuje sprzęgło międzyosiowe. O tym, że średnica kół różni się, świadczyć może niewłaściwa praca elektroniki odpowiedzialnej za rozdział momentu obrotowego na osie. 

Napęd 4×4: jakie opony sprawdzą się najlepiej?

W sezonie zimowym warto wybrać modele:

  • Nokian WR SUV 3,
  • Goodyear Ultra Grip + SUV,
  • Bridgestone Blizzak LM80 EVO,
  • Continental ContiCrossContact Winter,
  • Matador MP92 Sibir Snow SUV.

W sezonie letnim postaw na opony:

  • Nokian Line SUV,
  • Continental ContiCrossContact UHP,
  • Barum Bravuris 4×4,
  • Goodyear EFFICIENTGRIP SUV,
  • Bridgestone Dueler Sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *