Oznaczenia opon – indeks prędkości i nośności

Oba te słowa są ze sobą ściśle powiązane. Są prawie najważniejszymi parametrami zaraz po rozmiarze opony. Indeks prędkości co to jest i jak go czytać. Informację o tym znajdziemy na ściance bocznej opony zaraz obok rozmiaru który zapisuję się kolejno literami alfabetu.

Indeks prędkości

Im ten parametr jest wyższy tym opona jest bardziej wytrzymała i znosi większe prędkości oraz obciążenia, np. jadąc 250km/h na oponach w indeksie V możemy ją uszkodzić. Wiemy to z praktyki kiedy ludzie wzywają mobilną wulkanizację do takich przypadków.

Skutkiem zazwyczaj bywa rozerwana opola lub oderwany bieżnik opony. Indeks nośności oznaczany literami Li z j.Angielskiego. Parametr ten określa maksymalne obciążenie opony jadąc z maksymalną prędkością. Zapisuje się je cyframi.

Indeks nośności

Warto było by przestrzegać tych wartości które podaje producent samochodu. Jeśli nie wiemy jakie powinniśmy mieć opony do naszego samochodu warto wejść i poczytać naszego bloga. Nasza mobilna wulkanizacja na pewno profesjonalnie wam doradzi w tych i innych sprawach. Dodatkowo informacji można poszukać w książce serwisowej, na słupku od drzwi, lub pod klapką wlewu paliwa.

Również znajdziemy tam informację jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w ogumieniu które jak wiemy ma ogromny wpływ na zużycie opon i komfort jazdy. Przekraczając maksymalne obciążenie opony również może skutkować jej znacznym uszkodzeniem lub doprowadzić do wystrzału. Proszę nie bać się zadawać pytań bo kto pyta nie błądzi. Wulkanizacja 24h/7 jest stworzona aby wasze pojazdy nie zostały bez opieki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *