Z jaką siłą dokręcać koła?

Z jaką siłą dokręcać koła?

W starej szkole wyglądało to na zasadzie ( tyle ile masz siły) tylko że próba odkręcenia koła po sezonie może okazać się niemożliwa.

Przykręcanie kół ze zbyt dużą siłą może doprowadzić do uszkodzenia piasty koła, zerwania gwintu na śrubach i nakrętkach lub ich ukręceniu co przysporzy nam kłopotów i dodatkowych wydatków.

Po mimo tego że nasza wulkanizacja jest czynna 24h/7 i jeździmy na awarie do oddalonych miast typu Puck, Władysławowo, Hel, Gdańsk, Sopot to nasz samochód jest niezmiennie wyposażony w klucz dynamometryczny i inny specjalistyczny sprzęt , który ma ca celu dbanie o jakość usługi i bezpieczeństwo klienta.

Jaka więc jest prawidłowa siła dokręcania kół?

Producenci swoich samochodów podają te wartości w instrukcjach obsługi. Najczęściej jest to około 120Nm czyli w przeliczeniu daje nam to 12Kg.

Są auta np Toyota Avensis gdzie ta wartość wynosi 98Nm. Jest to sprawdzone nie jednokrotnie że jest to odpowiednia siła. Użycie większej siły skończy się ukręceniem szpilki w piaście koła. Co do Busów np Vw t4, t5 siła ta wzrośnie do 180Nm.

Ważne jest ażeby usuwać korozję z otworu centralnego felgi oraz piasty, gdyż po odkręceniu koła może się okazać że nie zdejmiemy koła. W takich przypadkach też pomagamy. Szczególnie te zabiegi dotyczą Fordów i Opli.

Pamiętajmy też o właściwym doborze śrub i nakrętek w przypadku gdy posiadamy dodatkowy komplet kół. Jeśli nie jesteś pewny/pewna czy śruby są odpowiednie poproś nas o opinie. Nie warto ryzykować odkręceniem się kół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *