Hałasujące opony – przyczyna

Po zmianie opon na letnie pojawił się szum. Co to oznacza oprócz kosztów? Szum brzmi bardzo podobnie do zużytego łożyska w kole lecz przyczyna jest całkiem inna. Z całą pewnością Twoje opony są wyząbkowane.

Co to znaczy i jaka jest tego przyczyna?

Zjawisko ząbkujących opon pojawia się co raz częściej w nowych autach z wielowahaczowymi zawieszeniami i najczęściej dotyczą tylnej osi. Zdarza się to często, również w niektórych markach o których nie będę pisał.

Problem dotyczy zwłaszcza aut typu kombi jeżdżących z pustym bagażnikiem, tył auta podskakuje a oponka się ząbkuje. Są opony bardziej i mnie podatne na to zjawisko. By upewnić czy na pewno mamy do czynienia z tego rodzajem uszkodzenia opony, wystarczy przejechać ręką wzdłuż bieżnika.

Najczęściej dzieje się tak przy krawędziach. Oczywiście taka opona nadaje się tylko na śmietnik, więc zanim kupicie w wulkanizacji używaną oponę, upewnijcie się że nie jest stara, łatana na boku, wyząbkowana, czy stopka nie jest luźna i nie są sparciałe lub przyhamowane miejscowo.

Jeśli masz wątpliwości co do stanu swoich opon, a nie potrafisz sam stwierdzić czy ich kondycja nie zagraża Twemu bezpieczeństwu – i czy komfort Twojej jazdy będzie zawsze na najwyższym poziomie, możesz zamówić nasz mobilny serwis opon który służy pomocą 24h/7.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *