Jak ocenić stan opony?

Większość kierowców zadaje sobie pytanie, czy opony które wyglądają stosunkowo dobrze mogą założyć jeszcze w następnym sezonie? By odpowiedzieć sobie na to pytanie należy przyjrzeć się oponie trochę dokładniej.

Podstawową informacją, która może o tym zadecydować jest sprawdzenie wysokości bieżnika. Prawnie opony utylizujemy od 1,6mm, jednakże opona z tak niskim bieżnikiem nie nadaje się ani na deszcz ani tym bardziej na śnieg. Zaleca się by opony letnie utylizować przy wartości 3mm a zimowe przy 4mm.

Jak sprawdzić rok opony?

Następną rzeczą którą musimy zweryfikować to rok opony. Gdzie i jak go odczytać? Najczęściej jest on z prawej strony w oponach kierunkowych a na oponach asymetrycznych od strony z napisem outside. Bywają wyjątki. Datę produkcji poprzedza napis DOT a następnie 4 cyfry. NP DOT 1215.

Oznacza to że opona została wyprodukowana w 12 tygodniu 2015r. Jeśli mamy DOT i 3 cyfry np. 129 to taką oponę natychmiast utylizujemy, oznacza to że opona została wyprodukowana przed rokiem 2000. Zaleca się aby opony zostały wymienione jeśli mają już 6 lat. Po wyżej tego rocznika opona staje się twarda i traci swoje właściwości.

Kiedy zmieniać opony?

Zdarza się że ludzie nie wieżą w to bo chcą przyoszczędzić, a po kilku dniach opona wybucha. Wulkanizacja to nic złego i warto posłuchać ludzi doświadczonych. Opony popękane po bokach lub na bieżniku bezwzględnie utylizujemy, podobnie opony z guzami czy głębokimi nacięciami.

Warsztat samochodowy Gdynia MK tyre ma pełne ręce roboty w związku z tak uszkodzonymi oponami. Zadając sobie pytanie czy opony mogę założyć w przyszłym sezonie, zadajcie sobie jeszcze jedno. Czy warto ryzykować życie swoje i innych za 200zł?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *